Nejlepší kroužek pro mé dítě? Aneb jak svého potomka "nepřekroužkovat"

Začíná školní rok a my rodiče tak trochu povinně přemítáme o tom, které kroužky pro svého nadaného potomka vybrat. Abychom neopomněli rozvíjet některý z jeho talentů. Abychom zvolili správně a dítě bylo připravené jít životem od úspěchu k úspěchu… Zároveň nás trochu děsí, že místo rodičem budeme taxikářem dítěte...Myslíme to dobře. Naše dítě je vzácný poklad. Nabídka činností, kterým by se mohlo věnovat a které
blahodárně rozvíjí tu tělo, tu ducha, tu specifické dovednosti, tu dokonce obojí v souladu, je nepřeberně široká. Bylo by skvělé, aby náš potomek hrál na flétnu, zpíval, tančil, vynikal v atletice a ještě zvládal prvotřídně školní povinnosti. Také by mohl milovat knihy a přírodu, že… Navíc cítíme naplnění, když dítě může dělat něco, co za našeho dětství vůbec neexistovalo a nás by to bývalo tolik lákalo!


Rozvrh kroužků dětí

Jenže… začněme u předškoláků. Takový běžný den v dobré, tedy všestranné školce, která dítěti dává optimum podnětů k rozvoji. Dítě ráno přichází, zapojí se do ranní rozcvičky. Poté si samostatně či s kamarádem “hraje” - tedy učí se, protože učení v předškolním věku probíhá hrou. Následuje ranní komunitní kruh s celou třídou, jeho součástí bývají aktivity socializační, jazykové, pohybové, hudební, dramatické, výtvarné… Pak společná hygiena a svačinka. Poté edukační blok, kdy se dítě učí (tedy ne že by se neučilo celou dobu, zejména nápodobou a od všech lidí v okolí). Řekněme, že uvědomělá paní učitelka se zvládá vyhnout řízené skupinové výuce, kdy všichni musí dělat ve stejný okamžik to samé. Dítě se rozvíjí na plné obrátky. Pak odchází všichni společně ven. Do přírody. Dítě je smyslový průzkumník, samostatně či ve skupince s kamarády naplno objevuje svět. Pak společně na oběd. Vlastně už těch zážitků bylo mnoho, ideální čas odejít domů a jen tak si hrát, být v klidu v bezpečí své rodiny. 


Toho, kdo ve školce zůstává, čeká společně čtení a relaxace, odpolední nabídka ke vzdělávací činnosti a nejspíš znovu pobyt venku. Bývá to jóga, flétnička, dramaťák, hudební kroužek, sportovní přípravka, tanečky… Nicméně, mezi námi, i toto jsou už spíše podněty navíc. Aby tato činnost byla podnětem a nikoli zátěží je třeba citlivého a jemného vedení. Prostě toho na jednoho malého človíčka byla od rána víc než dost… Kolem čtvrté hodiny odpolední bývá na dětech patrná nesmírná únava. Nejhůř pak jsou na tom ty, které jsou ve školce od pondělka do pátku “od rána do večera”.  


A pak přijde maminka, vytoužený okamžik. Ale maminka má pocit, že se dítě rozvíjelo málo a chodit do školky přece nestačí!! Přeci by nebyla dobrým rodičem, kdyby si dítě jen odvezla domů a jen tak tam spolu byli... Je třeba dítě odvézt troubící kolonou vozů na druhý konec města, aby se dítě rozvíjelo v rámci populárního, nejlépe certifikovaného zahraničního programu. Bude se učit cvičit. Nevadí, že dopoledne už mělo ve školce velký tělocvik, vedený kvalifikovanou učitelkou… Ale to už je dvoufázový trénink! A jak víme, ten je vhodný až v daleko pozdějším věku, může totiž negativně ovlivnit např. růst dítěte. 


Večer má malý předškoláček v hlavě pestrobarevný vír obrazů, zvuků, obličejů, aut… Prostě TOHO BYLO MOC. A školáci na tom budou zpravidla o něco hůř, protože absolvovali více řízených činností. 


Má-li dítě po škole či školce denně kroužky, může se stát, že mu od rána do večera někdo říká, CO a JAK má DĚLAT. Myslíte, že z něj vyroste samostatný člověk, který ví, jak si smysluplně počít se svým časem a jak prožít hezky a spokojeně život?  


Nechci říct, že by dítě nemělo mít žádný kroužek. Ale volme citlivě a s rozumem, vraťme dětem možnost jen tak jít ven a hrát si s kamarády. Zohledněme skutečné zájmy a dispozice dítěte. Neprojektujme do svého potomka vlastní nenaplněné touhy. Nenechme se zviklat reklamním nátlakem. A zjistěme si jakou kvalifikaci a zkušenosti pro práci s dětmi vedoucí kroužků mají. Například pro cvičení s předškoláky existuje seznam zakázaných cviků a cvičitel by je měl znát… Naše civilizace je přeplněná podněty a děti jsou na tom rok od roku hůře. Jako lakmusový papírek citlivě reagují na nevhodné pH prostředí.... Je na nás, rodičích, zda dokážeme tento společenský trend pozitivně ovlivnit a pomůžeme našim dětem najít klid a spokojenost. A mimochodem, když se dítě nudí, je to dobře. Je to součást sebeobjevného procesu, chvíli se bude nudit a pak přijde na to, co by OPRAVDU CHTĚLO DĚLAT.       

       

Přeji mnoho úspěchů při hledání rodinné kroužkové rovnováhy! A možná nám trochu napomůže současná situace...


Daniela Šimonová, 2.9.2020


Komentáře

 1. A jak to máte s tím, že by si děti měly vybírat kroužky podle sebe? Syn nám půjde do školy, takže nás to taky samozřejmě čeká. Nechceme ho, jak říkáte překroužkovat, zároveň mu chceme dát trochu prostor, ale ze své zkušenosti vím, že já, když se mě naši zeptali, tak jsem to měl každý měsíc trochu jinak. A samozřejmě ty kroužky nejsou nic levného a slevu na ně jen tak nenajdete. Tak přemýšlíme nad nějakým ideálním kompromisem.

  OdpovědětVymazat
 2. Snažím se sledovat talenty a směřování, které u svého dítěte vidím, dát mu prostor. Dát si pozor, aby nešlo o projekci mých "nenaplněných tužeb". Klidně bych dítěti dala vybrat, ale s nějakou hranicí, aby tam byla zodpovědnost a nebylo to "šup sem, šup tam..." a "dnes jsem nedal gól, tak už tam nepudu..." Důležitější mi připadá, aby koníček byl pro radost, naplnění, ne jako totální každodenní dril a honička pro celou rodinu od nevidím do nevidím. Držím palce :)

  OdpovědětVymazat
 3. Dana Strážnická20. září 2021 v 19:41

  Zdravím dámy. Co si myslíte, o kroužku dostihy ? Náš 6 letý syn došel s nápadem, že by si chtěl zkusit jezdit na koni a v budoucnosti se živit dostihy nebo parkourem. Ale vůbec nemáme někoho v rodině, kdo by to někdy dělal nebo s tím měl zkušenosti. Ale synkovi chceme dopřát to nejlepší, bez ohledu na peníze. Ale spíše by nás zajímalo, jestli se to dá považovat za bezpečný sport vůbec :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat